Soru - Cevap

Ayet, hadis vb. uygulama ve resimler bulunan telefon ile tuvalete girmek caiz midir?

Ayet, hadis vb. uygulama ve resimler bulunan telefon ile tuvalete girmek caiz midir?
Ayet, hadis vb. uygulama ve resimler bulunan telefon ile tuvalete girmek caiz midir?

SORU

Lavaboya, içerisinde ayet, hadis vb. uygulama ve resimler bulunan telefon ile girmek caiz midir?

CEVAP

Hamd âlemlerin rabbi olan Allah'a Salât ve Selâm O'nun Rasûlü Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem'in üzerine olsun.

İçerisinde böyle uygulama ve resimler bulunan telefon vb. cihazlarla lavaboya girmek aşağıdaki şekilde sınıflandırılır:

a) Bu ayet ve hadisler cihazın ekranında açık bir şekilde gözüküyorsa bu şekilde o cihazı tuvalete sokmak mekruh olur. Çünkü kendisinde Allah'ın  Rasûlünün sözü  bulunan herhangi bir şey ile lavaboya girmek ittifakla fıkıh âlimleri tarafından mekruh görülmüştür. Bu görüşe ise Allah'ın dininin alametlerinin ve hükümlerinin her yerde yüceltilmesinin vacip olması sebebi ile varmışlardır. 

Allah azze ve celle şöyle buyurmuştur:

ذَلِكَ وَمَنْ يُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ

Bu böyle. Her kim de Allah’ın nişanelerini (kurbanlıklarını) yüceltirse, şüphesiz ki bu kalplerin takvasından (Allah’a karşı gelmekten sakınmasından) dır. (Hac, 32)

İmam Tırmizi rahimehullah'tan hasen olarak rivayet edilen bir hadiste de Allah Rasûlü sallallahu aleyhi ve sellem'in tuvalete girdiğinde yüzüğünü dışarıya koyduğu aktarılmıştır. Bunun sebebi ise yüzüğünde (محمد رسول الله) kelimeleri yazması olarak söylenmiştir. 

Tuvalet içerisinde pisliklerin bulunduğu bir mekan olduğu için ve Allah'ın şeriatının alâmetleri de korunmayı hak ettiği için bu hükme varılmıştır.

Not: Bu hüküm mutlak anlamda geçerlidir. Ancak kişi umuma açık yerlerde cihazının çalınması ya da kaybolması gibi bir durumla karşı karşıya kalır ve bu konuda zannı kuvvetli olursa o zaman cihazını bu şekilde yanında almasına ruhsat verilmiştir. Bu durum içinde ayet veya hadis yazılı olan altın ve gümüş paralarla bu zaruretten dolayı lavaboya  girilmeye cevaz verilmesine kıyas edilmiştir.

b) Bu resimler cihazın  içinde kalıp ana ekranda gözükmeyecek şekilde bulunuyorsa  ya da cihaz kapalı şekilde olursa  bu cihazla lavaboya girmekte bir beis yoktur. Çünkü mekruh olma sebebi bu durumda ortadan kalkmıştır. Bu sebep ise Ayet ve Hadis olan resim vb. şeyleri pislik bulunan bir mekanda zaruret durumu olmaksızın (çalınma kaybolma) açık bir şekilde ortada bulundurmaktır. Elektronik cihazların içimde bulunan bu ayet ve hadisler açıkta duran suret hükmünde sayılmamıştır. Çünkü bunlar belli işaretler ve rakamlarla oluşturulan ve cihazların hafızasında kalan şeylerdir. tıpkı eski cd ve kasetlerde bulunan kuran surelerinin kaydedilmesi şekline benzemektedir. 

الله اعلم بالصواب و آخر دعوانا أن الحمد لله رب العالمين

İlim ve Davet 2703 görüntülenme | 25 Şubat 2022


Pdf Olarak İndir