Soru - Cevap

Banka promosyonunun hükmü nedir?

Banka promosyonunun hükmü nedir?
Banka promosyonunun hükmü nedir?

SORU

Bankaların kendileri ile çalışma karşılığında verdiği promosyon hükmü nedir?

CEVAP

Promosyon; Bankaların, devletin yaptığı bir düzenlemeyle maaşlarını kendilerinden alan memur, işçi ve emeklilere verdikleri ek ödemedir. 

Kişinin bu promosyonu kullanıp kullanması hakkında birkaç görüş vardır.

Birinci görüş: Banka promosyonunu alıp kullanmak kesinlikle caiz değildir.

Çünkü; Banka, kişinin maaşını birkaç gün önceden teslim alıp işletme karşılığında ona bir bedel ödemektedir. Bankaların büyük bir kısmı bunu faiz vb. yollarla çalıştırmakta, paradan para kazanmakta, sonra da maaşını kendisinden alan memura faizden elde ettiği bu kazançtan vermektedir. Bu da caiz değildir.

İkinci görüş: Banka promosyonunu alıp kullanmak caizdir.

Faizden söz edebilmek için kişinin bankaya parayı bizzat yatırmış olması, yatırırken faizli işlem yapmayı bizzat istemesi gerekir. Burada kişi parasını bankaya kendisi yatırmamış, promosyon alma şartını da bankaya kendisi ileri sürmemiştir. Bu ödeme tamamen devletin yaptığı bir düzenleme gereği yapılmaktadır. Bu şartlar altında banka promosyonu caizdir.

Üçüncü görüş: Tafsilata gidilmesi gereklidir.

Her ne kadar kişi, banka ile faizli bir sözleşme yapmamış olsa bile netice itibarıyla promosyon, bankanın paradan para kazanmasının neticesinde verilmektedir. Banka bu bedeli kişiye tamamen paradan para kazanma sebebiyle vermektedir. Bu sebeple bu para asıl olarak meşru değildir. 

Ancak paranın bankaya bırakılması da sorun olmaktadır. Onun için kişi bu para bankaya bırakmamalıdır. Böyle yapılırsa, bankayı iki kere ödüllendirmek demektir. Çünkü maaşın birkaç gün önceden yatırılması sebebiyle banka bu parayı işleterek kazanmakta, ayrıca kişi kendisine verilen promosyonu bankaya bırakmaktadır.

Durum böyle olunca kişi kendisine verilen promosyonu bankadan alır ve şu şekilde kullanır.

1) Kişinin kendisi fakir ise bu promosyonu kullanabilir. Fakir değil ise fakir-fukaraya verir. Fakir olmayan kişinin promosyonu kendisinin kullanması haramdır. Ayrıca kişi bu promosyonu zekât ve sadakaya diye veremez.

2) Ya da fakir kişi promosyonu yeme içme gibi şeylerde değil de faturalar, kira vb. giderlerde kullanılması uygundur.

3) Ya da Allah için hizmet eden bir kurum ve kuruluşun kira, fatura veya maddi ihtiyaçları için harcanabilir.

4) Ya da Halk için faydalı olabilecek genel bir hizmet için kullanabilir.

İlim ve Davet 693 görüntülenme | 27 Eylül 2022


Pdf Olarak İndir