Soru - Cevap

Bitcoin ve diğer kripto paralar ile alım satım yapmak caiz midir?

Bitcoin ve diğer kripto paralar ile alım satım yapmak caiz midir?
Bitcoin ve diğer kripto paralar ile alım satım yapmak caiz midir?

SORU

Selamun Aleyküm rahmetullahi ve berekatuh. Günümüzde şu an çok aktif şekilde kullanılan bitcoin vs. kripto para alım satım yapmak caiz midir? Allah razı olsun.

CEVAP

Bitcoin güncel bir meseledir ve bunun için önce bu bitcoinin ne olduğunu ve nasıl işlediğin bilmek lazımdır ki ona göre hüküm verilebilsin.

Kısaca bitcoin sistemi ve hükmü şöyle özetlenebilir;

Bitcoin madencilik denilen işlemle elde ediliyor. Bitcoin ya madencilik yaparak ya da alım-satım yapılarak kazanılır. Madenciliğin ise farklı türleri vardır. Yapılan madencilik çeşidinde haramlık durum yoksa caiz olur, yapılabilir.

Bitcoin’u satın almaya gelince;

1) Bitcoin sisteminin ne olduğunun, nasıl işlediğinin ve neye hizmet ettiğinin bilinmediğini ifade edip, haramdır diyen ilmi ehli vardır.

2) İşlem olarak normal bir alışveriş gibi yada döviz işlemi gibi bakıp şartlarına uyulduğu takdirde caiz olduğunu söyleyen ilim sahipleri var.

3) Bir de bitcoinden farklı olarak altcoinler vardır. bu altcoinleri şirketler veya şahıslar üretebiliyor. Altcoin alım-satımıda bitcoin gibidir. ancak şu fark vardır; Altcoin üreten şirketlerin yaptıkları işlerin helal olması gerekir. Altcoini üretenler haram olan bir iş için kullanıyorlarsa bunları alıp satmak haram olur.

İlim ve Davet 505 görüntülenme | 19 Nisan 2022


Pdf Olarak İndir