Soru - Cevap

Erkek doktorun kadın bir hastayı tedavi etmesi caiz midir?

Erkek doktorun kadın bir hastayı tedavi etmesi caiz midir?
Erkek doktorun kadın bir hastayı tedavi etmesi caiz midir?

SORU

Erkek diş doktorunun kadın bir hastanın dişlerini çekmesi veya tedavi etmesi caiz midir? Fakat ifade etmek isterim ki, kadın fakir bir kimse ve ayrıca doktorla baş başa kalma gibi bir durum söz konusu değildir. Kadının yaşlı veya genç olması arasında bir fark var mıdır? Şayet caiz değil ise zaruret halinde hüküm nasıl olur? Zaruret tam olarak nedir? Bu konuda acil cevap bekliyorum. Allah razı olsun.

CEVAP

Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

Asıl olan kadın hastanın kadın bir doktorun yanında tedavi olmasıdır. Erkek de erkek bir doktorun yanında tedavi olur. Yoksa her sene diş doktorluğu bölümünden mezun olan yüzlerce bayanın kadınları tedavi etmeyeceklerse mezun olmalarının ne anlamı kalır ki? Yoksa bu bayan doktorlar diş hususunda ihtisasa yapmıyorlar mı?

Dolayısıyla erkek doktorlar erkek hastalara bakması ve bayan hastaları da bayan doktorlara göndermesi gerekiyor. Çünkü bir erkek yabancı bir kadına dokunması caiz değildir. Taberani’nin Kebiri’nde rivayet ettiği bir hadiste: “Helal olmayan bir kadına erkeğin dokunması kafası demir bir çivinin çakılmasından daha hayırlıdır.”

Aynı şekilde bir kadın kendisine yabancı bir erkeğin zaruret olmaksızın dokunmasına izin verme caiz değildir.

Ancak malumdur ki “Bir şey daraldı mı genişler” kaidesi gereğince, şayet soruyu soran kimse şehir merkezinden uzak bir köy de yaşıyor ve köyde de bayan doktor bulunmuyor sadece erkek doktor var ise yahut parasızlıktan dolayı bayan bir doktorun yanında tedavi olamıyor ve erkek bir doktorun yanında ücretsiz ya da az bir bedel karşılığı tedavi olabiliyor ise ya da yapılacak olan tedavi veya ameliyat ancak erkek bir doktor tarafından yapılabiliyor ise bu şartlar altında “zaruretler yasakları mubah kılar” kaidesi doğrultusunda bir sakınca yoktur. Fakat baş başa kalmamak ve kadın vücudundan gereğinden fazla açmamak şartı ile caizdir. Allah en doğrusunu bilir.

Allah’a hamd ve Rasûlü Muhammed’e salât ve selam olsun. Davamızın sonu âlemlerin Rabbi olan Allah'a hamd etmektir.

Ebu Muhammed El-Makdisi 428 görüntülenme | 02 Ekim 2021


Pdf Olarak İndir