Soru - Cevap

Evlilik görüşmesi tesettüre uygun bir elbise ile yapılabilir mi?

Evlilik görüşmesi tesettüre uygun bir elbise ile yapılabilir mi?
Evlilik görüşmesi tesettüre uygun bir elbise ile yapılabilir mi?

SORU

Evlilik görüşmesi tesettüre uygun bir elbise ile yapılabilir mi?

CEVAP

Evlilik görüşmesi, evlenme niyeti olan erkek ve kadının birbirleri hakkında fikir sahibi olmak ve birbirlerine uygun olup olmadıklarını anlamak için yaptıkları görüşmedir. 

Evlilik görüşmesi, evliliğin ilk ve en önemli adımıdır. Rasulullah da (sallallahu aleyhi ve sellem) evlenmeden önce özellikle erkeğin evleneceği kadını görmesini tavsiye etmiştir. Bu tavsiye, tarafların kalplerinin birbirlerine ısınmasını sağlamak ve ileride doğabilecek problemleri önlemek içindir.

Bu konuda gelen hadisler şöyledir;

“Sizden biriniz bir kadınla evlenmek istediğinde ona bakmasında bir sakınca yoktur. Ancak evlenme niyetiyle bakması caizdir. Bunu baktığı kadın bilmese de hüküm değişmez.” (Neylü’l-Evtar)

Muğîre bin Şûbe (radıyallahu anh) bir kadınla evlenmek istiyordu. Peygamberimiz, ona, “Git, onu gör. Zira görmek, aranızda ülfet olması bakımından daha iyidir.” (Müslim, Tirmizi)

Yine Allah’ın Elçisi, Ensar kadınlarından biriyle evlenmek isteyen bir sahabiye: “Git ve ona bak, zira Ensar kadınlarının gözlerinde bazı göz kusurları bulunabilir” demiştir. (Tirmizi)

“Sizden biriniz bir kadınla evlenmek istediği zaman onunla evlenmesini teşvik edici özelliklerine bakabilirse baksın.” (Ebu Davud, Tirmizi)

Şunları da bilmek gerekli;

Taraflar birbirlerine namahrem olduklarını unutmamaları ve bu çerçevede bir görüşme yapmaları gerekiyor.

Görüşme sakin, tarafların kendilerini rahat hissedecekleri ve tanıyacakları ev ortamında yapılması en uygun olanıdır. Kadın ve erkeğin bulunduğu odada yalnız kalmaları caiz olmadığı için yanlarında üçüncü bir kişinin daha bulunması gerekir. Çünkü bu konuda Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) “Sizden kim Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsa, yanında mahremi olmayan bir kadınla baş başa kalmasın. Zira bunu yaparsa üçüncüleri şeytan olacaktır” buyurmuştur. (Buhari)

Eğer üçüncü kişi olmayacaksa kapının açık kalması ve evde birilerinin bulunması şartı ile kadın ve erkeğin bir odada yalnız görüşmesi de caiz olur. 

Ulemanın çoğunluğuna göre, erkek evlenmek istediği kadının yalnız yüz ve ellerine bakabilir. Çünkü yüz ve ellerin görülmesi kadının güzelliğini ve bedeninin arzu edilene uygun olup olmadığını anlamak için yeterlidir. Ebu Hanife evlenilecek kadının ayaklarını da bakılabilecek yerler kapsamında saymıştır. (Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı)

İlim ve Davet 693 görüntülenme | 14 Eylül 2022


Pdf Olarak İndir