Soru - Cevap

Farz namazlardan sonra el açıp dua etmek doğru mudur?

Farz namazlardan sonra el açıp dua etmek doğru mudur?
Farz namazlardan sonra el açıp dua etmek doğru mudur?

SORU

Selamun aleykum, Farz namazlarından sonra el açıp dua etmek doğru mudur?

CEVAP

Aleykum selam ve rahmetullah ve bereketuh.

İmam Buhari (radıyallahu anh) sahihinde “namazdan sonra dua” diyerek bir bab açmış ve şu hadisleri rivayet etmiştir.

Muhacirlerin fakirleri: Ya Rasûlallah! Çok mal sâhibleri yüksek dereceleri ve devamlı nimeti kazanıp gittiler! dediler.

Rasûlüllah (sallallahu aleyhi ve sellem): "Bu senin söylediğin nasıl oldu?" diye sordu. Onlar şöyle dediler:

Zenginler hem bizim kıldığımız gibi namaz kıldılar, bizim cihad ettiğimiz gibi cihad ettiler, hem de mallarının fazlalarından Allah yolunda harcadılar. Halbuki bizim için mallar yok (bu yüzden onların harcama yaptıkları gibi harcama yapamıyoruz)? dediler.

Rasûlüllah: "Ben size bir iş haber vereyim mi ki, siz onu yapmakla sizden önde olanlara erişirsiniz, sizden sonra gelen mal sahiplerinin de önlerine geçersiniz. Sizin yaptığınızın benzerini yapan her bir kimse de ancak sizin yaptığınızın benzerini yapar: Her namazın ardından on kerre tesbih(subhanallah) eder, on kerre tahmid(elhamdulillah) eder, on kene tekbir(Allahu ekber) getirirsiniz" buyurdu. 


Muğire bin Şube, Muaviye bin Ebu Süfyan'a (gönderdiği mektupda) şunu yazdı: Rasûlüllah (sallallahu aleyhi ve sellem) her namazın ardında selam verdiği zaman şu duayı söylerdi:

" لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ، وَحْدَهُ لاَ شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ، وَلَهُ الْحَمْدُ، وَهْوَ عَلَى كُلِّ شَىْءٍ قَدِيرٌ، اللَّهُمَّ لاَ مَانِعَ لِمَا أَعْطَيْتَ، وَلاَ مُعْطِيَ لِمَا مَنَعْتَ، وَلاَ يَنْفَعُ ذَا الْجَدِّ مِنْكَ الْجَدُّ "

“Allah'tan başka hiçbir ilah yoktur. O tek'tir, O'nun hiçbir ortağı yoktur. Mülk O'nundur. Hamd O'na mahsustur. Herşeye kudreti yeten de O'dur. Allah'ım! Sen'in verdiğine mâni' olabilecek hiç yok, vermediğini verebilecek de hiç yok! Baht ve zenginlik sahibinin baht ve zenginliği Sen'in lütuf ve ihsanın yerine geçip de kendisine fâide vermez!”

Ulema “namazdan sonra” ifadesinde farklı yorumlar getirmişlerdir. Kimileri bu ifade selam önce namazın sonu olarak anlamış ve selamdan sonra duayı caiz görmemişlerdir.

Kimileri ise selamdan sonra olarak anlamış ve dua etmeye caiz demişlerdir.

Bazıları ise bu iki görüşün arasını şöyle bulmuşlardır. Kişi bunu sürekli yapmadığı, açık bir sünnet gibi davranmadığı ve bilmeyen insanlara da sünnetmiş hissi vermediği sürece ara ara yapmasında bir beis yoktur.

Kişinin normal hallerde dua ederken elini açması müekked sünnetlerdendir. Bu konuda gelen hadisler manevi mütevatir derecesinde kabul edilmiştir. Ancak “namazdan sonra dua etmesinde” ise konu Ulema arasında net olmadığı için kişi  isterse el açarak isterse de el açmadan dua edebilir.

İlim ve Davet 1201 görüntülenme | 26 Eylül 2022


Pdf Olarak İndir