Haber

Filistin: Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'da 300 zeytin ağacını tahrip etti

Filistin: Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'da 300 zeytin ağacını tahrip etti
Filistin: Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'da 300 zeytin ağacını tahrip etti

Yahudi yerleşimciler Batı Şeria'nın orta kesiminde bulunan Ramallah şehrinin batısında yer alan bir tarım arazisinde Filistinlilerin zeytin bahçelerine saldırdı ve 300 zeytin ağacını tahrip ettiler. 

Filistin Enformasyon Merkezi'nin yerel kaynaklardan aktardığı bilgilere göre Filistinli çiftçiler, Kfar Ra'im isimli Yahudi yerleşim merkezinin hizasında bulunan arazilerine ve zeytin bahçelerine vardıklarında yerleşimcilerin arazilerine saldırdıklarını ve 300 civarında zeytin ağacını da kırıp parçaladıklarını gördü.

Tel Aviv rejiminin bu bölgede Filistinlilere ait tarım arazilerine giden bir yolu beton kütleler yerleştirmek ve demir kapı inşa etmek suretiyle kapattığı ve böylece ahalinin arazilerine ulaşmasını zorlaştırdığı ifade edildi. 

İsrail güçleri tarafından himaye edilen yerleşimciler bazen Filistinlilere saldırıyor, bazen onların arazilerini tahrip ediyor, ağaçlarını yakıyor veya kırıyor, evlerini yakıyor, koyun sürülerini ve tarım ürünlerini çalıyorlar. 

Batı Şeria ve Kudüs bölgelerinde 164 yahudi yerleşim merkezi, 124 adet de oturum alanı olduğu ve buralarda toplam 700 bin Yahudi yerleşimcinin ikamet ettiği tahmin ediliyor. 

Uluslararası yasalara göre bu yerleşim merkezlerinin tamamı gayri meşru sayılıyor. İsrail rejimi bu yerleşim merkezlerinin tamamını Filistinlilerin arazilerini hukuksuz yollarla gasp etmek suretiyle inşa etmiş durumda.

Kaynak: Mepa News

  85 görüntülenme | 22 Ekim 2021


Pdf Olarak İndir