Soru - Cevap

İmtihan sebebiyle Ramazan'da oruç tutmamanın hükmü nedir?

İmtihan sebebiyle Ramazan'da oruç tutmamanın hükmü nedir?
İmtihan sebebiyle Ramazan'da oruç tutmamanın hükmü nedir?

SORU

Esselamaleykum ve rahmetullah ve beraketuh. Hocam ben şuan üniversite sınavına hazırlanıyorum. Ve önümüzde ramazan ayı var İNŞALLAH kavuşuruz. Hocam ders aldığım kurumda( okul, dershane vb.) hocalar şöyle diyorlar: önümüzde sınav olduğu için ramazan orucunu tutmamanız daha iyi olur, diyorlar ve bu konuda fetva vermiş bazı alimler, diyorlar. Hocam bende tevhid ehli biri olarak hocanın bu konudaki yorumuna katılmıyorum. Hocam bu konuda tevhid ehli kardeşinizi bilgilendirseniz. ALLAH SUBHENU VE TEALA razı olsun şimdiden. Rabbim ayaklarınıza ve ayaklarımıza sebat versin. EsselamU aleykum ve rahmetullah

CEVAP

Allah’a hamd olsun.

Hamd, yalnızca Allah'adır.

Dînen mükellef yaşta olan birisinin imtihan sebebiyle Ramazan'da oruç tutmaması câiz değildir. Çünkü imtihan, dînen oruç tutmamayı mübah kılan mazeretlerden değildir. Aksine bu öğrencinin oruç tutması ve eğer gündüz ders çalışmak kendisine zor geliyorsa, derslerine gece yapması gerekir.

İmtihan sahiplerinin, öğrencilere karşı iyi davranmaları ve iki faydalı şeyi birarada tutmayı yani oruç tutmayı ve hazırlık için imtihana adapte olmayı bir arada yürütmeye çalışmaları gerekir.

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'den sahih olarak rivâyet olunduğuna göre o şöyle buyurmuştur:

اللَّهُمَّ مَنْ وَلِيَ مِنْ أَمْرِ أُمَّتِي شَيْئًا فَشَقَّ عَلَيْهِمْ فَاشْقُقْ عَلَيْهِ وَمَنْ وَلِيَ مِنْ أَمْرِ أُمَّتِي شَيْئًا فَرَفَقَ بِهِمْ فَارْفُقْ بِهِ. [ رواه مسلم ]

"Allahım! Kim ümmetimin işinden bir şey üstlenir, sonra da onlara nazik ve iyi davranırsa, sen de ona iyi davran. Kim de ümmetimin işinden bir şey üstlenir, sonra da onlara sıkıntı verirse, sen de ona sıkıntı ver." (Müslim)

İmtihandan sorumlu olanlara tavsiyem, erkek ve kız öğrencilere nazik ve iyi davranmaları ve imtihanı Ramazan ayında yapmamaları, aksine Ramazan'dan önce veya sonra yapmalarıdır.

Allah Teâlâ'dan herkesi muvaffak kılmasını dileriz.

İlim ve Davet 277 görüntülenme | 05 Mart 2022


Pdf Olarak İndir