Soru - Cevap

İslam'da LGBT'nin hükmü nedir?

İslam'da LGBT'nin hükmü nedir?
İslam'da LGBT'nin hükmü nedir?

بسم الله الرحمن الرحيم

Hamd âlemlerin rabbi olan Allah’a, salât ve selam efendimiz Rasûlullah’a, ehli beytine, ashabına ve yolunu takip eden mü’minlere olsun.

LGBT “Lezbiyen, Gay, Biseksüel ve Transseksüel kelimelerinin baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir kısaltmadır. Halk arasında eşcinsel manasına gelir.

İnsanın bu cerimeyi irtikap etmesi hakikaten çok büyük bir musibettir. Nitekim bu günahların en iğrencidir. Allah (azze ve celle) bu topluluğu daha önce hiçbir kavmi cezalandırmadığı şekilde cezalandırmıştı. Bu basiretin ne derece köreldiğini, şehvetin insana hakim olduğunda nasıl bir rezalet ortaya çıkacağını ve fıtrattan uzaklaşmanın ve ona uygun yaşamamanın en kadar iğrenç bir şey olduğunun en büyük delilidir.

Allah (azze ve celle) Hicr sûresinde Lut kavminin helakını anlatırken şöyle buyuruyor;

“Hayatın hakkı için onlar, sarhoşlukları içinde bocalıyorlardı. Güneş doğarken onları o korkunç ses yakaladı. Böylece ülkelerinin üstünü altına getirdik. Üzerlerine de balçıktan pişirilmiş taşlar yağdırdık. İşte bunda ibret alanlar için işaretler vardır.” (Hicr, 72-76)

Allah Rasûlü’nin Tirmizi’de geçen ve el-Bani’nin sahih dediği bir hadisinde şöyle geçmektedir; “Lut kavminin amelini yapan birisini görürseniz yapanı da yapılanı da öldürün.”

Sahabe (Allah onlardan razı olsun) her halükarda bu fiili yapanların öldürülmesi konusunda icma etmişlerdir ancak ölümün keyfiyeti hakkında ihtilaf etmişlerdir. Ali (radıyallahu anha) ve Ebubekir yakılarak öldürülmesini doğru görmüşlerdir. İbnu Abbas ise yüksek bir tepeden atıldıktan sonra ölene kadar taşlanmasını uygun görmüştür.

İmam Şafii ve İmam Ahmed’in bir görüşüne göre bu cerimeyi işleyenin cezası zinanın cezası gibidir. İmam Ebu Hanife ise bu cerimenin cezasının zinanın cezasından hafif olması görüşünde ve şiddetli bir tazire çarptırılması görüşündedir.

İbnu Abbas (radıyallahu anha) bu fiilin cezası hakkında şöyle söyledi; “Bölgedeki en yüksek tepeye çıkartılır başı yüzü üzere atılır ve sonra taşlanır.” 

Allah (azze ve celle) afiyetini ve selametini üzerimize daim kılsın.

Ebu Mervan El-Halilî 482 görüntülenme | 22 Ekim 2021


Pdf Olarak İndir