Soru - Cevap

Mezarlara çiçek vb. şeyler dikmek caiz midir?

Mezarlara çiçek vb. şeyler dikmek caiz midir?
Mezarlara çiçek vb. şeyler dikmek caiz midir?

Hamd âlemlerin rabbi olan Allah'a Salat ve Selam Muhammed sallallahu aleyhi ve sellem'in üzerine olsun.

Bu konuda ihtilaf olmakla beraber öncelikli olarak şunun bilinmesi gerekir. Çiçek vb. şeyleri kabirlere dikip bırakmak İslam'ın kabirlere süsleme yasağı kapsamına girmektedir. Bu konuda Allah Rasûlü'nden gelen kabirlerin üzerine bina yapılmasını kireçlenmesini kandiller konulmasını yasaklayan hadisler mevcuttur. Bu yasakların en büyük hikmetlerinden birisi ise kabirlerin ölümü hatırlatan yerler olması ve oraları süslemenin bu hatırlatmayı zamanla yok edip kabirleri aşırı yüceltmeye sebep olup farklı bidatlere yol açmasıdır. İmam Müslim'den rivayet edilen bir hadiste Allah Rasûlü şöyle buyurmuştur: 

زوروا القبور فإنها تذكر الموت

Kabirleri ziyaret ediniz. Şüphesiz ki bu ziyaret insana ölümü hatırlatır.

Hem bu hikmeti unutturması hem malın boş yere harcanması ve sahabe neslinin geneline bakıldığında bu amellerin yapılmaması, bunun yapılmamasının daha uygun olduğunu göstermektedir.

Hatırlatma

Başta zikrettiğimiz ihtilaf durumu ise şudur:

عن ابن عباس رضي الله عنهما في قصة اللذين مرّ عليهما النبي ﷺ وهما يعذبان في قبريهما وفيه: ثم أخذ جريدة رطبة فشقها بنصفين ثم غرز في كل قبر واحدة فقالوا يا رسول الله: لِم صنعت هذا؟ فقال: «لعله أن يخفف عنهما ما لم ييبسا». وذكر البخاري

İbn Abbas'tan (ra) rivayet edildiğine göre Allah Rasûlü bir gün iki kabrin yanına uğradı. O iki kişiye kabirlerinde azap edildiğinden bahsetti. Sonra yaş bir hurma dalı alıp ikiye bölerek her birinin kabrinin üzerine dikti. Sahabe bu yaptığının sebebini sorunca şöyle dedi: Umulur ki onların azapları bu dal parçaları kurumadığı sürece hafifletilir.

Alimlerden bazıları bu hadisteki Allah Rasûlü'nün fiilini genel olarak delil getirip kabirlere dal vb. bitkilerin ekilmesini bunun bitkinin kökleri kabirdeki ölünün cesedine ulaşıp zarar vermediği sürece caiz olduğunu söylemişlerdir. Bir kısım ulema da Allah Rasûlü'ne herkesin bilemeyeceği bir olayın (kabirde kesinlikle azap görmeleri)  bildirildiği ve bu davranışı ona binaen yaptığını söyleyerek bunu ona özel bir durum olarak sınırlamışlardır.

Bu ihtilaf olsa da Müslüman için uygun olan kabirlerin süslenmesi ile ilgili hadislerin gereği ile amel edip o şekilde kabir ziyareti yapmasıdır.  Bu tür sünnete uygun olmayan ihtimalli fiiller yerine, kişinin ölmüş Müslüman kimse için daha farklı sorumlukları yapması (sadaka vermesi, borcu varsa onu ödemesi, vasiyetleri varsa yerine getirmesi) en efdal olandır.

الله أعلم بالصواب و آخر دعوانا أن الحمد لله رب العالمين

İlim ve Davet 387 görüntülenme | 05 Mart 2022


Pdf Olarak İndir