Makale

NLP (Neuro Linguistic Programming) - 2

NLP (Neuro Linguistic Programming) - 2
NLP (Neuro Linguistic Programming) - 2

Geçen ay girişini yaptığımız NLP hakkında bu ay da önemli gördüğüm bazı noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum. NLP bir tedavi yöntemi olmayıp, dünyaya farklı şekillerde bakabilecek esnek davranış modelinin limitler ve sınırlar kaldırılarak aktarılması şeklidir. NLP’nin toplumlara uygulanmasının getirisi, hiç de azımsanmayacak düzeydedir.                   

NLP, öncelikle insana, her insanın ihtiyacı olan bütün kaynakların kendisinde mevcut olduğu bilgisini öğretir. Allah’ın (CC) kâinatta yarattığı tüm molekülleri eser elementler düzeyinde bile olsa insan vücuduna da yerleştirmiş olduğu bu gün için artık bilinen bir gerçektir. Bu moleküller herkeste vardır, yani tüm insanlar bir yerde eşit yaratılmıştır. Kim hangi yöne ağırlık verirse o yönde başarı kaydeder. İnsanlar yetenekleri ölçüsünde bazı işleri başarırlar ya da başaramadıklarına yeteneksiz yaftası yapıştırırlar. Oysa her insanın her şeyi yapabileceği ancak bunun için harcaması gerekli olan çabanın farklı olduğu düşünülmektedir. Bazı insanların bazı konularda daha yetenekli olduğu muhakkaktır ancak gayret ve azim insanı, kendisini yeteneksiz sandığı konularda da zirveye taşımıştır. Büyük bir alimin dediği gibi ‘’ Peygamberlerin göstermiş oldukları mucizeler dahi insanın başarabilecekleri işlerin üst hududunu çizmektedir’’.

Herkesin bildiği tavşan ile kaplumbağa yarışının hayatın her aşamasında olduğunu ve ilginç olarak her zaman kaplumbağanın kazandığını biliyor muydunuz? Bu bir azim işidir, bu bir alın teridir. İşte kendisinde bu gücün olabileceğine insan inanırsa, aşamayacağı güçlüğün kalmadığını görecektir. İşte NLP ile kişi kendisinde var olan bu gücün keşif yolculuğuna çıkmaktadır. Kendi kendisi ile buluşma ve kendi kendisini aşma noktasıdır NLP.

Her insan değerlidir ve eğer bir kişi bir şey yapıyorsa, herkes onu öğrenebilir savını ortaya atmaktadır. NLP öğrenme ve çabanın nelere kadir olabileceği ufkunu açmaktadır. Zorluklarsa, yapacağınız işin kıymeti doğrultusunda artar. Toprağa en yakın kömür fakat en derininde altın yatar. Asıl arzulanana yetişmek için toprağı daha fazla tırmıklamalısınız ve asla pes etmemelisiniz. Bu noktada kendinizde görmüş olduğunuz bir eksiklik varsa belki de bunun sizin asıl kuvvet kaynağınız olduğunu bilmelisiniz. Geçen ayki yazımda, tek kolu olmayan Judocu çocuğun yapmış olduğu saldırı hamlesine karşılık, hasmının onun sol kolundan yakalamak zorunda olduğunu ancak çocuğun sol kolunun olmayışıyla ve sırf bu eksikliği nedeniyle herkesi mağlup ettiği hikâyesini sizlerle paylaşmıştım.

NLP insana, öğrenme yolculuğunda bu güne dek adına ‘’HATA’’ dediğimiz şeyin aslında öğrenme unsurunun bir parçası hatta en kıymetli bir parçası olduğunu öğretir. NLP’de hata yoktur, sadece geri besleme (Feedback) vardır. Yaptığınız hatalar size bir sonraki davranış modelinizin haritasını çıkarır. Artık nereye doğru hareket etmemeniz gerektiği bilgisini öğretir. Edison’un talebesi başarısız deneylerden sonra büyük bir yılgınlıkla üstadına dönerek;

-‘’Efendim 700 tane deney yaptık ancak hala bahsettiğiniz ampulü keşfedemedik, bu konuda başarısızız’’ deyince o büyük insan talebesine dönerek,

-‘’Hayır, 700 tane yapmamamız gereken şey öğrendik’’ diyerek bugün üzerinde konuştuğumuz NLP’nin en can alıcı unsurunu gözler önüne sermiştir. Bu, olaylara olumlu cepheden bakmanın üslubudur.

İsteğinize, bildiğiniz yöntemlerle ulaşamadıysanız, o yönteminizi değiştirin ve yine isteyin. İmam Rabbani’nin dediği gibi; ‘’Eğer duanız kabul olmadıysa talebinizi arttırın’’. Daha fazla isteyin yani… Bunun içinde daha fazla çalışın… İnanın ki dünyada, çalışılarak elde edilmeyecek bir başarı yoktur. Yeter ki yılmayınız. Bütün bunlar için NLP insana başarıya ulaşma yolunda 4 ana öğreti sunar;

1.    Hedef belirlemek:

               Kendiniz için açık ve ölçülebilir hedefler belirleyin. Bizim tıp kitaplarında temel bir bilgi vardır;’’Ne aradığını bilmeyen bulduğu şeyin de ne olduğunu anlayamaz’’diye. Bu nedenle varmayı hedeflediğiniz noktayı önceden belirleyip daha sonra yola çıkmalısınız.

2.    Duyusal keskinlik:

    Kendinizi gözlemleyin ve hedeflerinize doğru gidip gitmediğinizi değerlendirin. Bunun için gerekirse kendi kendinizi sorgulayın. Bir ölçüde rahmetli Necip Fazıl Kısakürek’in dediği gibi;

‘’Tırnağı, en yırtıcı hayvanın pençesinden,

Daha keskin eliyle, başını ensesinden,

Ayırıp O genç adam, uzansa yatağına;

Yerleştirse başını, iki diz kapağına;

Soruverse: Ben neyim ve bu hal neyin nesi?

Yetiş, yetiş, hey sonsuz varlık muhasebesi’’ şeklinde sorgulayın kendinizi…

3.  Davranışsal esneklik:

  Sizi hedeflerinize ulaştırmayan davranışlarınızı, hedeflerinize ulaştıracak olanlarla değiştirin. Çalışmalarınız neticesiz mi kalıyor, yönteminizi değiştirin, sunuş şeklinizi tekrar gözden geçirin. Hedefe varmanızı engelleyen kötü bir alışkanlığınız varsa onu bulun ve değiştirin. ‘’Can çıkar huy çıkmaz’’ atasözü yanlıştır. Aksi halde Hz. Peygamber (SAV) ‘’Kimin kötü bir huyu varsa değiştirsin’’ der miydi? . Ayrıca esnek olmak, kişiyi geliştiren olgunlaştıran ve bir o kadar da kişiye güç kazandıran bir unsurdur ve NLP’nin de temel taşlarından biridir. Her sistemde, en esnek olan, en çok etki sağlar. En sert sopa bile daha sert bir cisim karşısında çatlarken esnek olanı yaylanıp yine işlevini sürdürür. Eğilir, bükülür, kırılacak gibi olur, bu arada çok iş yapar ama asla kırılmaz.

4.    Harekete geçmek:

             Hedeflerinize ulaşmak için hemen harekete geçin. ‘’Bu günün işini yarına bırakmayın’’ atasözünün bir adım ötesine geçerek, hatta yarının işini bugün görün prensibine sahip olun.

             Tüm bunları yaparken kendinizi bazen toplum dışında farklı işlerle uğraşan sıra dışı birisi olarak bulabilirsiniz. Bu sizin eksikliğiniz değil bilakis fazlalığınızdandır. George Bernard Shaw’ın dediği gibi; ‘’Makul insan kendini çevreye adapte eder, makul olmayan insan çevreyi kendine adapte eder. Bu nedenle tün ilerleme makul olmayan insanlara bağlıdır.’’

            Sonuç olarak, olaylar, nasıl algıladığımız ya da nasıl düşündüğümüzle ilgilidir. Herkes görmek istediğini görüyor, duymak istediğini duyuyor. Yani, gerçeğe göre değil zihnimizde oluşturduğumuz senaryolara göre algılıyoruz. Fakat ortak bir hedefimiz var; daha mükemmele ulaşmak. Bu konuda bir rehber şeklinde bizlere ışık tutan NLP, parlak başarılar elde etmiş olan kimselerin düşünüş ve davranış biçimlerini model haline getirerek, bizlerin de benzer başarılar elde etmek için onlardan yararlanabilmemizi sağlayan değerli bir yöntem olduğundan eğitimin bir parçası haline getirilmeli böylece daha şuurlu bir toplum modelinin temel öğretisi olarak insanlara sunulmalıdır.

Dr. Ertuğrul İlker Gülşen 355 görüntülenme | 09 Ekim 2021


Pdf Olarak İndir