Haber

Taliban yönetimi büyük bir ordu kurma hazırlığında

Taliban yönetimi büyük bir ordu kurma hazırlığında
Taliban yönetimi büyük bir ordu kurma hazırlığında

Afganistan'da 20 yıllık savaşın ardından 15 Ağustos 2021'de yönetimi devralan Taliban'ın büyük bir ordu kurmak için harekete geçtiği belirtildi.

Ülkedeki yeni yönetime bağlı askeri kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, eski Kabil yönetimi zamanında asker ve subay olan kişilerin de yeni kurulacak orduda yer alacağı ifade edildi.

Afganistan Savunma Bakanlığı Safları Temizleme Komisyonu Başkanı Latifullah Hakimi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD'nin başarısız geri çekilme operasyonu sırasında tahrip ederek hizmet dışı bıraktığı 81 helikopter ve uçağın yarısının onarıldığı belirtildi.

Hakimi, Taliban'ın yönetimi devralmasıyla birlikte ABD ve batılı güçler tarafından Afganistan'a verilen 300 binden fazla hafif, 26 binden fazla ağır silah ve 61 bin askeri aracın ele geçirildiğini söyledi.

Latifullah Hakimi, rakam vermese de "ülkenin ihtiyaçları ve ulusal çıkarlara göre" büyük bir ordu kuracaklarını söyledi.

"4 bin 500 kişi ihraç edildi"

Latifullah Hakimi açıklamasında Kabil'de yönetimi devraldıkları 15 Ağustos 2021 tarihinden bu yana 4 bin 500 kişiyi saflarından ihraç ettiklerini söyledi.

Hakimi bu kişilerin büyük çoğunluğunun yönetimi devraldıkları süreçten sonra saflarına katılanlar ve birçok suçtan sorumlu oldukları tespit edilen kişiler olduğunu belirtti.

Kaynak: Mepa News

  81 görüntülenme | 22 Şubat 2022


Pdf Olarak İndir