Soru - Cevap

Yeni doğmuş bebek için yapılacak sünnetler nelerdir?

Yeni doğmuş bebek için yapılacak sünnetler nelerdir?
Yeni doğmuş bebek için yapılacak sünnetler nelerdir?

SORU

Selamun aleyküm. Yeni doğacak çocuk için kurban kesebilir miyim? Sünnet olan şeyler nelerdir? Allah razı olsun.

CEVAP

Bizlere hayatımızın meyvesi gönüllerimizin sevinci çocuklarımızı bahşeden Allah'a hamdolsun. Salat ve selam,  her konuda bize örnek olan Allah Rasûlü aleyhisselatu vesselam'ın üzerine,  onun ailesinin ve ashabının üzerine olsun.

Yeni doğan çocuğumuz için yapmamız gerekenlere şöyle özetleyebiliriz ;

1. Dua ve şükür.

Anne baba çocuğuna salih ve salihalardan olması için dua etmelidir.

Anne baba, “Eğer bize iyi ve sağlıklı bir çocuk verirsen, elbette şükredenlerden olacağız.” diye dua edip çocukları da dünyaya geldikten sonra şükrü terk etmemelidirler.

2. Erkek ve kız ayrımı yapmadan çocuğuna şefkat duymalıdır

Ayeti kerime de ifade edildiği gibi ‘kızı olunca utanıp üzülen ama oğlu olduğunda sevinip coşan’ (Zuhruf, 17) cahiller gibi olmamalıdır.

3. Çocukların dünya hayatının süsü (Kehf, 46) aynı zamanda da bir imtihan vesilesi (Enfal, 28) olduğunu akıllarından çıkarılmamalıdır.

4. Bir lokmacık yumuşatılmış hurmayı dua ederek bebeğin ağzına koymalıdır.

Rasûlullah, hizmetçisi Enes'in yeni doğan kardeşini de “tahnîk” denilen bu adetle karşılamıştı. (Müslim)

Enesin annesi Ümmü Süleym'in bebeği henüz emzirmeden önce kendisine verip Peygamberimize gönderdiğini anlatan Enes, şöyle diyor: “Rasûlullah'ı bulduğumda zekatlık hayvanları damgalamakla meşguldü. Beni görünce, "Galiba Ümmü Süleym doğum yaptı." dedi ve hemen elindeki damga aletini bıraktı. Ben de bebeği onun kucağına koydum. Medine'nin acve hurmasından bir tane isteyen Allah'ın Rasûlü, hurmayı eriyene kadar ağzında çiğneyip yumuşattıktan sonra bebeğin ağzına tuttu. Hurmanın tadını alan bebek hurmayı yalamaya başlamıştı. Bunun üzerine, "Ensarın hurmayı nasıl sevdiğine bir bakın!" buyuran Rasûlullah, yavrunun yüzünü okşadı ve ona Abdullah ismini verdi.” (Buhari)

5. Kulağına ezan okumak 

Allah Rasûlü aleyhisselatu vesselam, torunu Hasan dünyaya geldiğinde kulağına tıpkı namaz vakitlerinde okunduğu gibi ezan okumuştur. (Ebu Davud)

6. Güzel isim koyma

Allah Rasûlü “Muhakkak ki siz kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağırılacaksınız. O hâlde (çocuklarınıza) güzel isimler koyun.” buyurmaktadır. (Buhari)

7. Akika kurbanı kesmek, saçını kesmek ve yedinci günde isim koymak.

Akika, Allah Teâla'nın kendilerine verdiği çocuktan  ötürü Allahu Teâla'ya şükür göstergesidir. Allahu Teâla'nın bahşettiği çocuğa bedeldir. Tıpkı İbrahim aleyhisselam'ın oğlu İsmail'i kesmek yerine koçu kesmesi gibi.

Rasûlullah, torunları Hasan ve Hüseyin için Akîka olarak birer koç kurban etmiştir. (Darimi)

Allah Rasûlü yeni doğan çocuklar için Akîka kurbanı kesmeyi tavsiye etmiştir. (Buhari)

Allah Rasûlü aleyhisselatu vesselam şöyle buyurmuştur: “Her çocuk doğumunun yedinci gününde kendisi için kesilecek Akîka kurbanı karşılığında rehin (gibi)dir. Aynı gün saçı tıraş edilir ve adı koyulur.” (Ebu Davud)

8. Saçının ağırlığınca gümüş sadaka vermek.

Allah azze ve celle, çocuklarımızı İslam üzere  yetiştirmeyi nasip etsin.

Alemlerin rabbi olan Allah'a hamdolsun.

İlim ve Davet 398 görüntülenme | 30 Mart 2022


Pdf Olarak İndir